Nízka vlhkosť vzduchu človeku nesvedčí!

Pobyt vo vykurovaných miestnostiach s príliš nízkou vlhkosťou človeku nesvedčí. Príjemné prostredie v bytoch a kanceláriách je závislé najmä od teploty vzduchu a jeho vlhkosti. Odporúčaná relatívna vlhkosť je 40 až 60%. V zimnom období však klesá relatívna vlhkosť vzduchu aj pod 20%, čo je porovnateľné s vlhkosťou na púšti.
Čo vlastne nízka hodnota vlhkosti vzduchu spôsobuje? Častice prachu, baktérie, vírusy, výkaly roztočov, ktoré sú za normálneho stavu zachycované nosnou sliznicou a vydychované späť, sa vinou suchého vzduchu, ktorý znižuje prirodzenú obranyschopnosť, dostávajú až do pľúc.
Dochádza tak k preťažovaniu imunitného systému a následne k podráždeniu slizníc, dráždivému kašľu, popraskaným perám, a to je už len krôčik od najrôznejších ochorení. Modernú domácnosť si dnes bez zvlhčovače vzduchu už nemožno vôbec predstaviť. Optimálna vlhkosť chráni nielen vaše zdravie, ale vytvára i príjemný pocit pohody. Na trhu sa dnes objavuje niekoľko typov zvlhčovačov vzduchu, ktoré pracujú na rôznom princípe.

 

STUDENÝ odpar

Tento spôsob vychádza z prirodzeného princípu vyparovaniu vody v prírode. Filtračný papier nasiakne vodu a ventilátor sa používa na smerovanie prúdu suchého vzduchu cez tieto filtre. Vďaka tomu sa voda rýchlejšie a ľahšie odparuje do ovzdušia. Studeným odparovaním nie je možné presýtiť vzduch vodnými parami. Na rozdiel od iných princípov (ultrazvuk, tepelný odpar) nie je u tohto spôsobu zvlhčovanie ovzdušia vidieť žiadna vystupujúca para.

ULTRAZVUK

Vibrujúci membrána (piezo) pomocou ultrazvukovej technológie rozkladá vodu na mikrokvapôčky, ktoré sú následne pomocou ventilátora rozptyľované do ovzdušia, kde sa odparujú. Viditeľná para je studená a zdraviu neškodná. Ultrazvukové prístroje nepotrebujú toľko el. energie a majú dostatočný výkon. Pri vzniku vodnej pary ultrazvukom dochádza aj k uvoľneniu minerálnych látok do ovzdušia, preto je nutné, aby prístroje s touto technológiou boli vybavené vodnými filtrami.

TEPELNÝ odpar

Voda sa vo vnútri prístroja ohrieva až dôjde k vytvoreniu vodnej pary bez bakteriálnych zárodkov (sú zničené vysokou teplotou). Para sa šíri všetkými smermi v miestnosti a zvyšuje veľmi efektívne relatívna vlhkosť ovzdušia. Takto vytvorená para je ideálne najmä pre alergikov. Vyparovacie zvlhčovače sú vysoko produktívne, a preto by vždy mali byť vybavené hydrostatom pre kontrolu vlhkosti. Pretože časom dochádza k zaneseniu vykurovacích elementov vodným kameňom, je potrebná pravidelná údržba.

PRANIE VZDUCHU

Tzv. „práčky vzduchu“ sú kombináciou medzi čističkou a zvlhčovačom vzduchu pracujúcim na podobnom princípe ako je studený odpar. Špeciálne odparovacie disky absorbujú vodu a ventilátor fúka suchý vzduch cez tieto zvlhčenej rotujúce disky. Zvlhčený vzduch je potom rozptyľovaný do okolia. Zvlhčovače vzduchu pracujúce na tomto princípe sú vysoko výkonné prístroje, ktoré majú nízke náklady na prevádzku a sú takmer nehlučné. Nezanedbateľnou výhodou týchto prístrojov je aj fakt, že čistí ovzdušie od nebezpečných častíc vo vzduchu a ak sú vybavené ďalšiou technológiou pre čistenie ovzdušia (napr. PLASMA systém alebo HEPA filter), tak môžu byť plnohodnotou náhradou čističky vzduchu.

Pozrite si  veľké porovnanie zvlhčovačov >>